Správná údržba kabelky – Jak o ni pečovat, aby dlouho vydržela?

Údržba kabelky

Výběrem a nákupem správné kabelky strávíte i několik hodin. Co ovšem taková údržba kabelky? Pokud budete o zakoupenou kabelku pečovat se stejnou vervou, jako při jejím nákupu, zaručeně se vám odmění. Dlouho vydrží jako nová.

Jak pečovat o materiál kabelky?

Údržba kožené kabelky

Kůže je přírodní materiál, který po celý svůj život pracuje. Dýchá, nasává vlhkost a vsakuje prach a mastnotu. Postupem času vysychá, takže ji musíte pravidelně vyživovat balzámem, nebo krémem na kůži, aby si udržela svou pružnost. Před prvním použitím je dobré koženou kabelku naimpregnovat speciálním přípravkem. Ochranný film ji brání před nečistotami a nežádoucím promočením. Impregnaci nanášejte každé 2 měsíce, aby se ochranná vrstva nestihla ztratit. Přípravky nakoupíte v kožené galanterii.

  • Chraňte kůži před promáčením. Při vysoké vlhkosti ztrácí tvar.
  • Kožené kabelky nenechávejte na přímém slunci nebo blízko zdrojů tepla.

Hladká useň

Kabelky z hladké usně můžete čistit navlhčeným bezbarvým hadříkem, nebo měkkým kartáčkem. Speciální přípravky zakoupíte ve specializovaných obchodech a na internetu. Nikdy nepoužívejte přípravky na boty z hladké usně.

Hladkou useň ošetřujte tekutými přípravky s obsahem vosků a olejů, které materiál vyživí. Naneste krém stejného odstínu na kabelku a vyleštěte jej. K tomuto účelu skvěle poslouží samoleštící houbičky.

V případě, že vám kabelka zmokne, co nejdříve ji vysušte. Nechejte ji vyschnout přirozeně při pokojové teplotě. Nesnažte se vše urychlit sušením na přímém slunci, nebo blízko topení. Po úplném vyschnutí kabelku nakrémujte.

Lakovaná useň

U lakované usně dávejte větší pozor na mechanické poškození. Její hladký povrch se snadno poškrábe. Tomuto materiálu nedělá dobře ani promáčení a silný mráz. V takových situacích mění svůj tvar a má tendenci praskat. Lakovaná useň se čistí měkkým hadříkem, který navlhčíte. Nikdy nelijte vodu přímo na kabelku. Použít můžete samozřejmě i speciální čistící přípravky.

Údržba kabelky ze syntetického materiálu

Ani syntetické kabelky nemají rády vlhkost. Nikdy je neperte v pračce, nebo je nepolévejte vodou. Nečistot se zbavíte pomocí saponátového roztoku (čistící chemii nedávejte přímo na kabelku) a povrch vytřete do sucha měkkým bezbarvým hadříkem. Vyschnout je nechávejte také přirozeně, protože by se na přímém slunci nebo u topení mohly pokroutit a popraskat. Nesvědčí jim žádné agresivní chemikálie (rozpouštědla, leštidla) či krémy.

Údržba textilní kabelky

U textilních kabelek fungují stejné zásady jako u předchozích materiálů. Textilní kabelky se neperou. Zašpiněné místo očistěte navlhčeným hadříkem, který můžete namočit v mýdlové vodě s neutrálním pH. Nikdy ale nemydlete přímo kabelku. Nejprve rozpusťte ve vodě malé množství mýdla a následně v ní namočte hadřík. Tím potom odstraňujte nečistoty. Na textilní materiály nepoužívejte tvrdé kartáče nebo houby s drsným povrchem. Mohlo by dojít k poničení textilních vláken a postižená místa by se nehezky vyjímala. Textilním kabelkám nesvědčí ani saponáty a chemické přípravky.

Po vyčištění kabelky sušte při pokojové teplotě. Následně je naimpregnujte a pravidelně kartáčujte. Tím se postaráte o to, aby vaše textilní kabelky zůstaly za všech okolností dokonale čisté.

Údržba kabelky z kombinovaných materiálů

Každý materiál požaduje zvláštní péči, které se musíte přizpůsobit. U kombinovaných kabelek budou jednotlivé části kabelky vyžadovat jiný přístup. Zjistěte si už při nákupu, jaké materiály jsou na kabelce použité, ať víte, jak se o kabelku máte v budoucnu starat.

5 věcí, na které si dát pozor, aby kabelka dlouho vydržela?

Následující seznam věcí upozorňuje na nejčastější chyby, které vedou k zamítnutým reklamacím kabelek. Na vině totiž není vada materiálu, ale nesprávné nebo nešetrné použití. Pokud se těchto situací vyvarujete, kvalitní kabelka vám vydrží dlouhá léta.

1. Nepřetěžujte ji

Dobře víte, co nosit v kabelce, přesto ji nepřetěžujte! Kabelka není krosna, respektujte její omezenou nosnost. Společenské kabelky unesou zhruba 0,5 kg a klasické kabelky do 2 kg. Noste v nich pouze to nejnutnější, co přes den potřebujete. Na velký nákup nebo objemné knihy používejte nákupní nebo cestovní tašky, které jsou na větší zátěž připravené. Pokud budete kabelky přetěžovat, hrozí, že se ucha začnou nenápadně vytrhávat z těla kabelky. Pro velké i malé kabelky vždy zkontrolujte nosnosti.

2. Pozor na mechanická poškození

Během nošení přijde kabelka do styku s mnoha různými předměty. Ne všechny jí ale vyhovují. Dávejte si pozor také na povrchy, kam kabelku odkládáte. Drsné plochy mohou poškodit její spodní část. Boky kabelky jsou zase náchylné na škrábance od pásku, či hodinek. Venku se mohou odřít o plot nebo zeď domu. Nebezpečí hrozí i v dopravních prostředcích.

Dávejte si pozor také na manipulaci se zipy. Ty je třeba zapínat i rozepínat plynule bez trhaných pohybů. Nikdy na tyhle úkony nepoužívejte velkou sílu, nebo se zipy zadrhnou.

3. Chraňte ji před nepříznivým počasím i chemikáliemi

Jemný deštík, nebo běžné letní slunce kabelky samozřejmě neohrozí. Braňte je ale před prudkými lijáky, silnými mrazy nebo dlouhodobým pobytem na slunci. Přílišná vlhkost kabelkám nesvědčí, protože může vést k deformaci jejich tvaru i barvy. Silný mráz zase způsobuje popraskání vnějšího materiálu. Nejhůře jej snáší kabelky z lakované usně.

Velké škody zvládne i vylitý parfém nebo tekutá kosmetika. Chemické složení dokáže v kombinaci s materiálem kabelky nežádoucí kouzla. Noste proto rizikovou kosmetiku v nepropustných obalech.

4. Dopřejte jí dostatek místa

Životnost kabelek prodlužuje i správné skladování. V ideálním případě je ukládejte do textilních pytlů, které zabrání mechanickému poškození a zašpinění jejich povrchů. V žádném případě nepoužívejte igelitové pytle. Ty se mohou na kabelku přilepit a poškodit její povrch.

Pokud nepoužijete textilní pytle, umístěte kabelky dostatečně daleko od sebe, aby se v těsném kontaktu s ostatními zbytečně nedeformovaly a nemačkaly. Nebude hrozit, že by si při dlouhodobém kontaktu vyměnily nějakou tu barvičku.

5. Respektujte informace o ošetřování a údržbě kabelek, které dostanete od prodejce

Při nákupu se informujte o tom, jak konkrétní kabelku čistit a dlouhodobě o ni pečovat. Poctivá kožená business kabelka vyžaduje zkrátka jinou péči, nežli kabelka přes rameno ze syntetické kůže. Informace vždy bývají uvedené na visačce nebo se zeptejte přímo prodávajícího, který vám rád poskytne podrobný návod.

Ohodnoťte článek

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
8 hodnocení, průměr: 4,25 z 5

Loading...