Psaníčko (clutch kabelka) je nezbytným doplňkem dámského společenského outfitu

Psaníčko - clutch

Dámské psaníčko je nezbytným doplňkem společenského outfitu. Každá žena by měla mít alespoň jeden kus v šatníku. Nikdy totiž nevíte, kdy dostanete pozvánku na nějakou důležitou společenskou událost. Vyjít v plesových šatech bez psaníčka, to je jako čistit si zuby bez pasty. Výsledek bude dobrý, přitom by mohl být skvělý! Chytře zvoleným psaníčkem totiž můžete z klasických elegantních šatů udělat nevšední outfit, který zaujme. Navíc do něj uložíte všechny potřebné cennosti, které tak můžete mít stále u sebe.

Psaníčko (anglicky clutch) je malá společenská kabelka do ruky, často ve tvaru obdélníku s ostrými nebo zaoblenými rohy. Je poměrně úzká a měly byste do ní dávat jen to nejdůležitější – peníze, mobil, doklady a rtěnku. Rozhodně by neměla působit příliš plným dojmem. Nejstarší clutch bag je stará 700 let a byla objevena v Mosulu v Íráku. Společenskou módní normou se stala už ve 20. letech 20. stol., kdy hollywoodské hvězdy preferovaly mini kabelky, aby neodváděly pozornost od jejich figury. Měly působit jako šperk, proto je vyráběly šperkařské domy jako Cartier a Tiffany & Co.. Díky vysoké ceně se ale příliš neuchytily. Až v 90. letech se clutch vrátila na trh. Proslavila ji návrhářka Judith Leiber (nazývána „Queen of Clutch”). Její modely nosí hvězdy jako Lady Gaga a Katy Perry.

Večerní psaníčka musí splňovat určitá módní pravidla, tedy být elegantními, originálními a luxusními kabelkami. Jejich úkolem je působit teatrálně. Dnes (oproti 20. létům) je to právě psaníčko, které má upoutat pozornost.  Proto se vyrábí především z lesklých materiálů, nebo je posázené kamínky, aby se krásně třpytilo. Takovou večerní kabelku si vezměte k minimalistickým, ne příliš výrazným šatům. Naopak k výraznému outfitu byste měly zvolit jednobarevné, klidně klasické černé, psaníčko, které zaujme originálním materiálem (samet, satén, kůže). Psaníčka se často zapínají na magnet a zpravidla nemají žádné ucho. Některé plesové kabelky však mají odepínací řetízek, díky němuž se můžou nosit přes rameno. Naše značky Barolo i Charmel nabízejí modely s řetízkem.

Ohodnoťte článek

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
2 hodnocení, průměr: 5,00 z 5

Loading...